ZeZe Kırmızı

Zeki Z. Kırmızı

Sunuş


2021 yılından başlayarak web sitemde yeni bir düzenlemeye yöneldim ya da yönelmek üzereyim.

Daha önce yaptığım, yıllara göre okumalarımla ilgili yazılarımı tek dosya olarak yayımlamak yerine, başlangıçtan bugüne tüm okumalarımı somut içeriklerine göre yeniden düzenleyerek daha kolay ve amaçlı erişimi olanaklı kılmak istedim. Artık Dünya ve Türk Yazını ve altında, Anlatı ve Şiiri yazarların ulus (dil) ve doğum tarihlerine göre düzenlenmiş dosyalarda izlemek olanaklı olacak. Geçmiş yıllara ilişkin tüm veri bu yeni yapıya geçirildi ama eski metinleri gözden geçirme ve güncelleme işi daha sürecek. Yanlış ve kusurların tümü benimdir.

Bu çerçevede her yıl yaptığım okumaların dökümünü vermeyi sürdüreceğim ama düşüncelerimi yukarıda belirttiğim dosyalarda izleksel (tematik) bir düzenlemeyle ayrıca göreceksiniz. Burada yalnızca dizin (indeks) söz konusu.

Yıl içinde okuduğum yazarlar ve kitapları belki yersiz, hatta densiz bir okuma kılavuzluğu yapabilir mı bilemem. Sonuçta herkes okuyor ve kimse ne okuduğunu sergilemez. Ama buradaki yayının dizin işlevi olduğunu yeniden anımsatmak isterim. Adı geçen yazar ve yapıtıyla ilgili bir düşünce başka bir yerde bulunabilir.

Buyrun, izi sürün.

Düşkırıklığınızın hesabını ise şimdiden ödemeye söz veriyorum, size elimden geldiğince ödetmemeye çalışacağım hesabı.